PATRON SZKOŁY

[ezcol_1half] barykada1

barykada2Corocznie, 8 września, pod pomnikiem odbywają się uroczystości upamiętniające obronę Warszawy we wrześniu 1939 roku.

barykada3Delegacja naszego gimnazjum składa kwiaty pod pomnikiem.

[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end]Patronem Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi są
OBROŃCY BARYKADY WRZEŚNIA 1939 ROKU.
Imię to zostało nadane naszej szkole dnia 1 września 2007 przez Radę m.st.Warszawy. Oficjalna uroczystość nadania imienia „Obrońców Barykady Września 1939 roku” odbyła się w dniu 9 listopada 2007.


Nasze gimnazjum mieści się na Ochocie, niedaleko pomnika „Barykada Września 1939” , u zbiegu ulicy Grójeckiej i Opaczewskiej.
Barykada Września to miejsce szczególne. Tutaj 8 września 1939 roku po południu, obrońcy stolicy odparli pierwszy atak czołgów niemieckiej 4 Dywizji Pancernej. Dywizja ta, w pierwszych dniach wojny przebiła się przez polskie linie pod Częstochową i przez Piotrków Trybunalski w ciągu ośmiu dni zdołała dotrzeć do przedmieść Warszawy. Jednak dzięki odwadze i ofiarności obrońców Ochoty cztery niemieckie czołgi zniszczono, a pozostałe wycofały się, co nie przeszkodziło hitlerowskiej agencji prasowej wysłać w świat fałszywego komunikatu o „zdobyciu tego dnia polskiej stolicy”. Kolejne ataki, poprzedzone nawałą artylerii i wieloma nalotami Luftwaffe, jeszcze silniejsze, powtórzyły się następnego dnia. 9 września rano dwa pułki czołgów dywizji uderzyły na miasto od strony Ochoty, Rakowca i Szczęśliwic. Zawzięta obrona zakończyła się przed południem powstrzymaniem, a następnie odrzuceniem napastników. Nie było to jednak łatwe – pojedynczym niemieckim wozom pancernym udało się przebić aż do ulicy Niemcewicza zanim zostały zniszczone przez obrońców. W sumie tego dnia na Grójeckiej i placu Narutowicza pozostało kilkadziesišt wraków hitlerowskich czołgów. Następnego dnia 4 Dywizja Pancerna, powstrzymana i osłabiona przez obrońców Warszawy wycofała się i skierowała w rejon Bitwy nad Bzurą.
Skuteczna obrona Warszawy na barykadach przy Opaczewskiej trwała aż do kapitulacji miasta 27 września.
W 1941 roku konspiracyjne wydawnictwo opublikowało zbiór wierszy „Antologia poezji współczesnej”. Znalazł się tam wiersz Jana Janiczka „Ulica Opaczewska”.


Ja jestem zła ulica! Nie przystępuj do mnie
Najezdzco, który niesiesz śmierć samolotową
Swojego bronie miasta twardo i niezłomnie
Do walki jestem zawsze skorą i gotową.
Ja jestem zła ulica, stawiam barykady
I pluję armatami, karabinem walę
Nie przerażą mnie twoich bomb tonowych grady
I czołgi twe jaszczurcze chwytam wciąż zuchwale.
Ja jestem zła ulica, lecz kocham swe dzieci,
Których mi co dzień więcej na łonie umiera
Gdy kamienic gromnica przy tym jasno świeci.
Ja jestem zła ulica, lecz choć bój doskwiera
Nie wpuszczę cię do miasta, gwałcicielu krwawy…
Ja-Pani Opaczewska-bronię dziś Warszawy.[/ezcol_1half_end]